Επισκευή ηλεκτροσκοπίων

Στο άρθρο περιγράφεται η προσαρμογή δίσκων σε δύο παλαιά ηλεκτροσκόπια σαν αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες (Φ-1 και Φ-2).

Οι δίσκοι κατασκευάστηκαν από αλουμίνιο στο εργαστήριο του ΕΠΑΛ Λευκάδας από τους μαθητές του σχολείου με την καθοδήγηση και επίβλεψη του συναδέλφου κ. Ηλία Βλάχου.

Η διαδικασία επιδιόρθωσης

Αρχικά κατασκευάστηκαν οι δίσκοι από ένα κυλινδρικό κομμάτι αλουμινίου διαμέτρου 5cm το οποίο διαμορφώθηκε στον τόρνο του εργαστηρίου μηχανολογίας του ΕΠΑΛ Λευκάδας (Φ-3). Ο δίσκος πάχους 5mm φέρει ομοαξονική κυλινδρική προεξοχή διαμέτρου 15mm και ύψους 15mm. Στο κέντρο της κυλινδρικής προεξοχής δημιουργήθηκε σπείρωμα 6mm (Φ-4).

Η βίδα που συγκρατεί το στέλεχος του ηλεκτροσκοπίου αντικαταστάθηκε με μεγαλύτερη των 6mm η οποία τοποθετήθηκε από μέσα προς τα έξω και στερεώθηκε με κατάλληλο παξιμάδι (Φ-5). (χρειάστηκε να διευρυνθούν κατάλληλα οι τρύπες στο αλουμινένιο στέλεχος και στο πλαστικό περίβλημα).

Ο μικρός πλαστικός κύλινδρος που περιβάλλει την βίδα διαμορφώθηκε ώστε να ταιριάζει απόλυτα, με την βοήθεια του εξάγωνου κεφαλιού βίδας, ίδιου μεγέθους και σχήματος με το παξιμάδι, η οποία θερμάνθηκε σε υψηλή θερμοκρασία (Φ-6 και Φ-7).

Αφού το ηλεκτροσκόπιο συναρμολογηθεί  τοποθετείται ο πλαστικός κύλινδρος στη θέση του και βιδώνεται ο δίσκος. Το ηλεκτροσκόπιο είναι έτοιμο για χρήση (Φ-8).

Κατεβάστε το άρθρο σε pdf

Λευκάδα, Δεκέμβριος 2021

Ο Υπεύθυνος του ΕΚΦΕ,  Σπύρος Χόρτης